Surowce farmaceutyczne – ważny element produktów leczniczych

Przemysł farmaceutyczny pełni bardzo ważną funkcję we współczesnym świecie. Do wytwarzania produktów farmaceutycznych służą surowce. Wymagania jakościowe i prawne co do tej dziedziny są bardzo restrykcyjne. Dystrybutorzy muszą stosować się do wielu wymagań. Jesteś zainteresowany tym tematem? Poniższy artykuł zaspokoi twoją ciekawość.

Dopuszczenie surowców farmaceutycznych na rynek. Jakie są wymagania?

Surowiec farmaceutyczny podlega takim samym normom jak produkt leczniczy. Dotyczą go certyfikaty oraz badania, które muszą być regularnie sprawdzane. W co powinny być zaopatrzone odpowiednie etykiety? W termin ważności, numer serii, nazwę wytwórcy i podmiotu odpowiedzialnego. Farmakopea Polska wydawana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych określa podstawowe wymagania jakościowe, które dotyczą surowców farmaceutycznych. Dostosowanie się do tych norm jest obowiązkowe.

Surowce farmaceutyczne stosowane w produktach leczniczych oraz kosmetykach

Do preparatów leczniczych dodawane są alkohole, takie jak: alkohol cetostearylowy, cetylowy, stearylowy są to alkohole tłuszczowe, pełnią funkcję zagęstnika, stabilizatora a czasami nawet emulgatora. Celuloza mikrokrystaliczna znajduje zastosowanie w produktach farmaceutycznych, głównie jako rozcieńczalnik i środek wiążący w tabletkach i kapsułkach doustnych. Jest ona środkiem wiążącym zapewniającym kruchość tabletkom.

Sacharoza tworzy otoczki tabletek i wykorzystywana jako środek wiążący w granulatach. Zawdzięczamy jej słodkawy smak leków.

Benzoesan benzylu jest składnikiem środków przeciwtrądzikowych, przeciwświerzbowych i przeciwwszawiczych. Gdy masz nerwy nadszarpnięte, zażyjesz preparaty na uspokojenie. To w nich znajdziemy bromek amonu. Jest to surowiec farmaceutyczny stosowany w tego rodzaju lekach.

Surowce farmaceutyczne, które działają samodzielnie lub jako jeden ze składników

Niektóre surowce farmaceutyczne mogą być stosowane jako samodzielny produkt leczniczy lub kosmetyczny, stanowią również dodatek do innych specyfików.

Wazelina biała, któż nie zna tej mazi. Wykazuje działanie natłuszczające, nawilżające, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodawana jest także do różnorodnych maści. Działaniu przeciwbakteryjne i znieczulające posiada jodoform. Znajduje zastosowanie w laryngologii, weterynarii i stomatologii.

Kseroform wykazuje działania oczyszczające, wysuszające i odkażające. W Polsce często stosowany jako zasypka. Jest on organicznym związkiem chemicznym. Paracetamol działa przeciwgorączkowo. Można go również spotkać w innych tego typu lekach.

Sprawdzony dystrybutor surowców to bezpieczeństwo w branży farmaceutycznej

Bardzo ważna jest odpowiednia dbałość o jakość surowców farmaceutycznych. Sprawdzony, dobrze wybrany dystrybutor, to bezpieczeństwo wymagane w branży leczniczej. Oto jeden z nich – https://oqema.pl/produkty/farmacja-i-suplementy-diety/surowce-farmaceutyczne. Odpowiednie przechowywanie, certyfikaty oraz regularne dostawy to normy, których należy przestrzegać. Od zastosowania się do nich wszystkich zależy bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *